DOLAR 9,63761.41%
EURO 11,22741.29%
ALTIN 554,991,81
BITCOIN 6092470,66%
İstanbul
17°

AÇIK

12:54

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

AYASOFYA BU DEFA KİMLERE KURTARICI OLMAK İÇİN SİYASİ PAZARA MALZEME EDİLİYOR?

ABONE OL
12 Haziran 2020 00:14
0

BEĞENDİM

ABONE OL
AYASOFYA BU DEFA KİMLERE KURTARICI OLMAK İÇİN SİYASİ PAZARA MALZEME EDİLİYOR?
Ayasofya sözde İslamcılardan ve istismarcılardan nasıl kurtulacak.
Ayasofya bu güne kadar ülkeyi yöneten tüm iktidarların kaybettikleri gücü yeniden kazanmak için sarıldığı ve istismarını yaptığı en kutsal değerlerden birisi.
Fatih Sultan Mehmet Hanın 1453 de İstanbul’u feth etmesiyle İslam dünyasının ve ülkemizin sembolü olmuş ve Osmanlının İstanbul’daki mührü olmuştur.
Ancak Cumhuriyet döneminde yapılan bir ihanet bu mabedi 70 yıla yakın bir zamandır tartışmalı hale getirmiştir.
Bu güne kadar ülkeyi kimler yönetmiş ise güç kaybettiklerinde Ayasofya’nın yeniden ibadete açılması gibi bir yalancı bir söylemle istismar etmeyi ve kaybettikleri güçlerini bu mabedin adını kullanarak yeniden kazanmaya çalışmışlardır.
1991 yılından bu yana Hünkar mahfilinde 5 vakit namaz kılınan 4 minaresinden her gün 5 vakit ezan okunan bu mabedin sanki orada hiç namaz kılınmıyormuş gibi dillere pelesenk edilmesi anlaşılacak bir durum değildir.
Kadrolu İmam-hatibi olan bir dini mabedin mabedin siyasi malzeme edilerek oy avcılığına çıkılması akıllara zarar bir uygulamadır.
Şunu belirtmek gerekir ki bu son dönemlerde yine istismar edilerek bu yüce mabedin adının siyasetçiler tarafından kullanılması da bana göre ahlaksızlık ve riyakarlıktan başka bir şey değildir.
Ayasofya’yı oy avcılığı olarak kullanmakta, onu uluslar arası bir sorun gibi göstermekte sorumsuzluk ve ahlaksızlığa çanak tutmaktır.
Bir yanlış kararname ile tarışmalı hale getirilen Ayasofya Camii siyaset madrabazlarının elinden mutlaka kurtarılmalı, Fatih’in emaneti kimseye malzeme olmamalıdır. Çünkü herkes şunu biliyor ki Ayasofya camii Fatihin tapulu kendi malı ve onun vakfiyesine aittir.
Çok değerli dostum Edib Aykut ÇİCEKLİ beyin;
Kendi döneminin müstesna şartlarının Ayasofya’nın müzeye dönüştürülmesinde önemli bir rol oynadığını kabul edebiliriz. Zamanın ve şartların değişmesiyle hükümlerin ve stratejilerin değişeceği gerçeğinden hareketle bu mağlubiyet ve mahkumiyet libasını giymeye devam etmemiz gerektiğini asla kabul edemeyiz.
Sadece müze olmaktan kurtulması yetmez, kilise rengi olan gülkurusundan da kurtulması gerek Ayasofya’nın. İslam Rönesansı ve medeniyetler ittifakının ana karargahı olması ümidiyle yeniden doğuş ve sürekli bir aydınlanmayı sembolize eden sarı rengin mabede çok yakışacağını düşünüyorum; dediği gibi öncelikle sorunun çözümüne buradan başlamak olduğu kanaatindeyim.
Atanur ÇELİK
Millet Partisi Atakum İlçe Başkanı
Samsun – Haziran 2020

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.