DOLAR 9,55410.53%
EURO 11,12470.36%
ALTIN 548,730,66
BITCOIN 5998320,25%
İstanbul
16°

AÇIK

12:54

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

ÇÖZÜM İSLAM RÖNESANSI

ABONE OL
7 Ağustos 2019 01:29
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ÇÖZÜM İSLAM RÖNESANSI

Nurettin DURSUN

Türk ve İslam dünyası büyük  felaketlerle çalkalanmaya devam ediyor.

Batı dünyasına baktığınızda bu tür hadiselerin zerresine rastlayamazsınız. Peki Müslümanlar ne zaman akıllanacaktır? Çünkü Allah Kur’an’da açıkça beyan ediyor. “Allah akıllarını kullanmayanların üzerine pislik yağdırır.” Bu ayet İslam dünyasının neden bu perişanlık içinde olduğunu apaçık gösteriyor, fakat ders alan yoktur.

IX ve XII. Asırlar arasında İslam medeniyetinin bilim ve teknolojik alanda sağladığı büyük başarıları, ne yazık ki Batı dünyasına kaptırdık. Ve o günden itibaren Batı dünyasının müdahaleleri sonucunda yıkılan Osmanlı devleti devreden çıktıktan sonra bölge tamamen sahipsiz kalmıştır.

Bugün dünyada işlenen zulümlerin yoğunlaştığı topraklar Müslüman milletlerin topraklarıdır. Dünyanın en büyük zulmü Müslümanlar üzerinde yoğunlaşmaktadır. Ama Müslümanlar sanki Batı dünyasının asırlarca yattığı kış uykusunda yatmaya devam ediyorlar. Hiç uyanacak gibi de görünmüyorlar. İslam dünyasında patlayan bombalar Müslümanların uyanmalarına bile yetmiyor. Çünkü derin kış uykusunda yatmaya devam ediyorlar. Akıllarını kullanmaktan çok uzaktırlar. Kur’an’a ters düşen din anlayışları hayatın her tarafını kuşatmış durumdadır. Tembellik diz boyu değil, boğazlarını bile geçmek üzeredir. Hem bedenlerini hem beyinlerini çalıştırmaktan çok uzaktırlar.

Peki bu durum bir kader midir? Kesinlikle hayır. O halde ne yapmak lazım? “Eğer Allah’tan gerektiği gibi korkarsanız o size çıkış yolu ihsan eder.” “Canlıların en kötüsü akıllarını kullanmayan sağırlar ve dilsizlerdir” Mesaj gayet açıktır. Allah’tan gerektiği gibi korkmak ve aklı kullanmaktır. Ama siz hikayelerin ve rivayetlerin etkisinde kalan bir din anlayışıyla kendinizi meşgul etmeye ve aklı devre dışı bırakmaya devam ederseniz daha çok zulümlere mahküm olursunuz.

Kur’an’ın mesajını anlamadan hatimlere devam ederseniz bu işler böyle devam eder. Halbuki Müslümanlar Kur’an’ın mesajını anlayarak ve davranışlarını değiştirerek gelişmenin yolunu açabilirler. Geçmişi tekrar ederek ve Batı dünyasını körü körüne takilt ederek bir yere varamazsınız.

Kesinlikle bir zihniyet değişimine bu bağlamda ihtiyaç vardır. Aksi takdirde Batı Medeniyetine mahküm bir şekilde yaşamaya devam edeceğiz.

Ey Müslümanlar ne zaman uyanacaksınız! Ne zaman uyku halinizi terk edeceksiniz? Ne zaman Allah’ın kitabını anlayacaksınız? Ne zaman aklınızı kullanarak diğer canlılardan farklı olduğunuzu ispatlayacaksınız.

Ya Rabbi! Allah’ın kitabını gerektiği gibi anlamayı ve aklımızı kullanmayı nasip eyle.

Selam ve hürmetlerimle…

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.