DOLAR 9,51850.17%
EURO 11,0732-0.1%
ALTIN 546,230,20
BITCOIN 6014610,06%
İstanbul
16°

AÇIK

12:54

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

DİKKATLİ OLUN, DÜNÜNÜZ BUGÜNÜNÜZÜN ŞAHİDİDİR!..

ABONE OL
9 Temmuz 2019 16:38
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DİKKATLİ OLUN, DÜNÜNÜZ BUGÜNÜNÜZÜN ŞAHİDİDİR!..

İnsanın yaşamı içerisinde güç, kuvvet,servet, nimet veya tam aksi yoksulluk, yoksunluk, zayıflık insanin hayatta karşılaşabileceği sınav konularıdır. Her bir eşiği geçen insanoğlu farklı konularla sınanmaya devam edilir. Hesap verebilirlik şuuruyla yaşayanlar, o sorumluluk içerisinde anı değerlendirirler ve o olumsuz gibi gözüken şeyleri de lehlerine kâra dönüştürürler.

Bazı nimet gibi gözüken şeyler vardır ki, insanoğlunun en yaman imtihan konularından biri olabilir. Bunlardan biri de iktidar olmaktır. Bir toplumu yönetebilme gücünü elinde tutmaktır. Zahiri olarak büyük bir nimet gibi duruyor. Halbuki sorumluluk şuuru taşıyanlar için bu imkanlar birer fay hattı üzerinde durmak gibidir. Her an için yer yarılır, yerin altına düşebilirsin. Onun için Hz. Ömer kendi hilafetinden sonra yerine oğlunu naspetmesi önerilince, ‘bir evden bir kurban yeter’ demiştir. Torunu Ömer B. Abdülaziz ise iktidardayken bu ağır sorumluluğu taşımaktan yorgun ve bitkin düşmüş ve bu nedenle Allah’tan ölümünü temenni etmiştir.

Ne hikmettir ki, tarihin bu mümtaz şahsiyetlerini dillerine pelesenk yapan bugünkü Müslüman idareciler ise iktidardan gitmemek için neredeyse tüm kutsallarını yerle yeksan edebiliyorlar. Dünyalarını, ahretlerine tercih edebiliyorlar. ‘84 Milyon insanın hak ve hukuklarının hesabı bir gün benden sorulacak’ sorumluluğu içerisinde iki büklüm olmak varken kibirden, azamet gösterisinden yanlarına varılmıyor.

Sn. Davutoğlu Başbakan olarak meydanlarda konuşurken bol keseden hamaset yapıyordu. Sosyal medyada kaç defa yazdım, uyardım; olabilme imkanının çok zor olduğu onlarca hususta kitlelere yemin-billah ile söz verirken uyarmıştık; ‘yapmayın, etmeyin, günaha, harama giriyorsunuz.’ Bazı imkanlar, makamlar var ki, aklı baştan alıp götürüyor; insanları hamasetin kucağına bırakıyor. Bugünkülere yaptığımız çağrıları o gün Sn. Davutoğlu’na da yapmıştık; “Bakınız, Allah size güç/iktidar verdi. Bunu adil kullanırsanız tarihe not düşersiniz, isim bırakırsınız, hayırla yad edilirsiniz. Aksi zulümle anılırsınız, her isminiz anıldığında beddua ile anılırsınız. Tercih sizin…” Bu imkan hayatta sadece bir defa nasip olur, bir daha gelmeyebilir. Geçmişe yönelip o günler için ah-vah dememek için bugün çok önemli. Anı verimli kullanın!..

Ne yazık ki, bugünküler gibi Sn. Davutoğlu da bu imkanı verimsiz kullandı. Adaletten, hayırdan, barıştan taraf sınıfta kaldı. Şimdi yine meydanlara çıkmış il il dolaşıp yetkinin kendisine verilmesini talep ediyor. Ve yine hamaset yüklü politik söylemlerle halktan yetki istiyor. Mesela bu afişe edilmiş sloganlardan biri;

“Şeffaflık yasası derhal çıkarılmalıdır.”

Bu sloganı görünce hayıflanıyor insan!.. Çünkü Başbakanlığı döneminde bu konu ile ilgili bir çalışma yaptırmıştı. CB Erdoğan kamuoyunun önünde adeta kendisini fırçalayarak; “Ne şeffaflığı kardeşim? Eğer bu yasa çıkarsa teşkilatlarda görev alacak il ve ilçe başkanı bulamazsınız” demişti ve Başbakan Davutoğlu da iddialı bir şekilde hazırlattığı şeffaflık yasasını rafa kaldırdı. Bu düzenleme bugün konuştuğumuz yolsuzluk söylentilerinin de önüne geçecek önemli bir çalışma idi. İşte o gün sorumluluğu taşıyan Davutoğlu direnmiş olsaydı ve yasayı çıkarsaydı ve sırf bu nedenle görevden azledilmiş olsaydı, bugün böyle bir vaatte bulunmasında hakkı olurdu. Geçti Bolu’nun pazarı… Demir tavında dövülür… Dününüz bugününüzün şahididir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.