DOLAR 9,51030.03%
EURO 11,0678-0.17%
ALTIN 545,730,11
BITCOIN 600334-0,70%
İstanbul
16°

AÇIK

12:54

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

DİNİN GERÇEK İSTİKAMETİ KURAN VE HZ. PEYGAMBERİN UYGULAMA VE YORUM BİÇİMİDİR

ABONE OL
29 Temmuz 2019 11:48
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DİNİN GERÇEK İSTİKAMETİ KURAN VE HZ. PEYGAMBERİN UYGULAMA VE YORUM BİÇİMİDİR

Nurettin Dursun

Dinin özü ve ana omurgası Allah’ın kitabı Kur’an’dır. Patik uygulama biçimi Hz. Peygamberdir. Hazreti peygamber Kur’an’ın ilk yorumcusu ve uygulayıcısıdır. Hz Peygamberin yorumuna ve uygulama biçimine samimi bir Müslüman asla karşı çıkamaz.

Lakin Müslümanların yaşadığı ciddi bir sıkıntı var. Allah’ın kitabı Kur’an, Allah’ın koruması altındadır, fakat Hazreti Peygamberin sözlerini ve uygulama biçimini ihtiva eden hadisler Allah’ın koruması altında değildir. Dolayısıyla bunlara insan sözünün karışması her zaman muhtemeldir. Ve nitekim Kuran’a ters düşen birçok hadise, hadis kitaplarında rastlamak mümkündür.

Hazreti Peygamber Allah’ın kulu ve Rasulüdür. Haşa ilah değildir. Fakat sıradan bir insan da değildir. Tevbe suresinde ifade edildiği üzere insanlar kendi peygamberlerini, hatta din adamlarını ilahlaştırma eğilimindedirler. Bazıları da Hz Peygamberin Risaletle ilgili sözlerini sıradan bir insan sözü gibi kabul edip Hz peygamberi sıradan bir insan seviyesine indirmek istemektedirler. Bu iki yaklaşım da yanlıştır.

Hazreti peygamber Allah’ın kitabına muhalif bir yorum ve uygulama biçimi ortaya koyamaz. Hz Peygamberin uygulama ve sözleri Allah’ın kitabına uygundur. Yalnız yığınla Hazreti Peygambere atfedilerek söylenen yanlış söz ve uygulama biçimleri vardır. Íşte bu noktada Müslümanlar ciddi bir sıkıntı yaşamaktadırlar.

İşte bu noktada İslam alimlerine büyük görevler düşmektedir. Kur’an’a uygun olmayan Hazreti Peygambere affedilerek söylenen söz ve uygulamaları ayıklama görevi İslam alimlerinindir. Siyasetin emrinde olmayan özerk Diyanet İşleri Başkanlığı’nındır. Bu görevin yapılmaması durumunda devrim yobazları ile yobazılarına gün doğmuş oluyor. Devrimci geçinen din düşmanları Hazreti Peygambere ait olmayan söz ve uygulamaları bahane ederek dine saldırıyor, din yobazları da Hazreti Peygambere ait olmayan söz ve uygulamaları bahane ederek dini istismar ederek çıkar sağlamaya çalışıyorlar.

İşte bu duruma son verecek ciddi çalışmalara ihtiyaç vardır.

Selam ve hürmetlerimle…

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.