DOLAR 9,61531.08%
EURO 11,23671.02%
ALTIN 553,381,55
BITCOIN 579910-3,45%
İstanbul
18°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

GÜÇ/İKTİDAR İNSANLARIN ARASINDA DÖNDÜRÜLÜR

ABONE OL
5 Temmuz 2019 14:47
0

BEĞENDİM

ABONE OL

GÜÇ/İKTİDAR İNSANLARIN ARASINDA DÖNDÜRÜLÜR
Fahrettin Dağlı

Paylaştığım tivitler bir zamanlar Ak Parti İnsan Hakları Komisyon başkanlığı yapan İstanbul Milletvekili Mustafa Yener’e ait. Malum bazı insanlar gündüz vakti evlerinden, cadde veya sokaklardan alınarak kayıplara karıştırıldılar. Aileleri, yana yakıla çocuklarını, eşlerini, babalarını arıyorlar. Çaldıkları hiçbir kapıdan bir karşılık almıyorlar. Vatandaşının güvenliğini ve adaletini sağlamakla mükellef devlet, vatandaşının müracaatına karşı kör ve sağır davranıyor. Aileler, ‘ölüyse ölüsünü verin, hayattalarsa nerede olduklarını bilelim.’ diye feryadı figan ediyorlar. Arşı ala titriyor. Ne yazık ki, toplumdan ciddi hiçbir tepki yok. Allah kimsenin başına vermesin. O annelerin, babaların, eşlerin, evlatların, acılar içinde nasıl kıvrandıklarını tahmin edebiliyorsunuz. Lütfen bir an için empati yapın; böyle bir durumla karşı karşıya geldiğinizi düşünün; düşüncesi bile yüreğinize bir kor olarak düşer. Aylardır bu insanlar kayıplarını arıyorlar; sadece nerede olduklarını bilmek istiyorlar. Suçlularsa adil bir yargılama sonucunda suçlarının karşılığı neyse onu çeksinler. Bütün bunlar 2000’li yılların gerisinde kalmıştır diye düşünürken bugün yine Türkiye gündeminde bu mevzunun konuşuluyor olması cidden kahır edici.

Bakınız, bu durumu halen Ak Parti de görev yapan bir Milletvekili gündeme getiriyor, ilgili makamları uyarıyor; buna rağmen hiç kimseden ses yok. Herkes lal kesilmiş. Yıllar önce Mazlumder yönetimindeyken, TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu ile yardımcısı Leyla Şahin Usta Mazlumder’i ziyarete geldiler. İnsan haklarına saygılı, adil, şeffaf bir siyasal yönetim üzerine konuştuk. O sırada eski başörtüsü mağduru Leyla Şahin Usta’ya Ali İmran 140. Ayeti hatırlatmıştım;

“Eğer siz (Uhud’da) bir yara aldıysanız, şüphesiz o topluluk da ( Bedir’de) benzeri bir yara almıştı. İşte (iyi veya kötü) günleri insanlar arasında (böyle) döndürür dururuz. (Bazen bir topluma iyi ya da kötü günler gösteririz, bazen öbürüne.) Allah, sizden iman edenleri ayırt etmek, sizden şahitler edinmek için böyle yapar. Allah, zalimleri sevmez.” (Ali İmran-140)

Evet, Allah’ın kanuniyeti bu!.. Gücü / iktidarı insanlar arasında dolaştırır. ‘Mazlumken de, güçlüyken de nasıl bir duruş ortaya koyacaklar’ diye kullarını sınıyor. Kaybedenler ve kazananlar listesi oluşturuluyor.

Cidden korkuyorum. Allah’ın gazabına uğramaktan korkuyorum. Müslüman bir toplum için en büyük musibet ‘inançlarını/değerlerini kaybetmektir.’ Bugün yapılan kamuoyu araştırmalarından, anket çalışmalarından değer skalamızın neye tekabül ettiğini görüyoruz. Toplumun acılar karşısındaki duyarsızlığı beni daha çok korkutuyor/ürkütüyor. Düşünün, bu kayıp insanlarla ilgili olarak Ak Parti içerisinde sadece bir milletvekili tepki veriyor. Ve diğerleri bu tepkiye sağır ve kör davranıyorlar. Benim gibi insanlara da şu duada bulunmak kalıyor: ‘Allah’ım bu beyinsizler / merhametsizler yüzünden bizleri helak etme!..’

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.