DOLAR 9,26200.91%
EURO 10,79210.69%
ALTIN 525,89-0,78
BITCOIN 563498-0,74%
İstanbul
13°

PARÇALI BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

GÜNEY TÜRKİSTAN SOYKIRIMINI DURDURUN

ABONE OL
12 Haziran 2021 19:55
0

BEĞENDİM

ABONE OL

GÜNEY TÜRKİSTAN SOYKIRIMINI DURDURUN!

Afganistan yıllardır kendi içinde düzen sağlayamayan, gitgide istikrar kaybeden bir ülke konumundadır. Bunun en önemli nedeni ise; başa gelen hükümetlerin Taliban ve diğer terör örgütleri karşısında saçma ve anlamsız bir eylemsizlik içinde olmasıdır. Taliban’a yardım ve yataklık eden Afgan hükümeti Türklere zulmetmeye devam etmektedir.

Afganistan’ın dörtte birini oluşturan Türkler kendi bölgelerinde Türk milletine mensup olan hakim ve vali istemektedirler. Taleplerinin aksine bölgeye deneyimsiz ve Türk olmayan valilerin atanması, istikrarsız hükümet ve yatakçıları tarafından sürekli ötekileştirilmeleri, hakarete uğramaları, kaçırılan Türk çocuklarının bulunması için çaba gösterilmemesi sonucu Güney Türkistan Türkleri günler süren eylemler yapmışlardır. Üstelik bu eylemler sırasında Güney Türkistan bayrağı dalgalandırılmıştır.

Güney Türkistan’da bir yanda Özbek ve Türkmen soydaşlarımız, bir yanda Hazara Türkleri, bir yanda Kırgız Türkleri yıllardır hak ve hukuk savaşı vermektedir. Afgan hükümeti Türklere ait olan toprakları Taliban’a vermek istemektedir. Şu ana kadar 30’dan fazla ilçe işgal edilmiş durumdadır.

Taliban terör örgütüne karşı canla başla savaşan Güney Türkistan Türkleri, Afganistan hükümeti tarafından bilinçli bir şekilde terörün kucağına itilmektedir. Savaş, yoksulluk, güvensizlik, acı, gözyaşı, kaçakçılık, yolsuzluk, terör bölgenin kaderi olmuş durumdadır. Afganistan hiçbir zaman kendi içerisinde çözüme ulaşan medeni bir ülke olamamıştır. Mevcut Afganistan bayrağı Afganistan’daki tüm halkları gölgesinde birleştiremiyorsa, Afganistan coğrafyasının yarısından fazlası Taliban ve IŞİD bayrakları altında geceyi zor sabah ediyorsa; siyasi, ekonomik, kültürel gelişme ve kalkınma bir yana her yıl daha da geriye gidiliyorsa, bölgedeki Türkler artık kendi kaderini kendileri tayin etmek zorundadır.

Afgan Hükümeti, Peştunlar, Taliban ve çeşitli terör örgütleri birlik olup bölgedeki Türk varlığını yok etmek istiyor. Siviller öldürülüyor, Türk askerleri esir alınıyor. Yüzlerce soydaşımız evinden sürgün ediliyor, eğitim hakları, ana dil hakları ellerinden alınıyor. Bölgede Özbek, Türkmen, Kırgız soydaşlarımızın sayıları azımsanmayacak kadar çok olmasına karşın; Özbekistan, Türkmenistan, Kırgızistan’dan ve Türkiye dahil olmak üzere Bağımsız Türk Cumhuriyetlerinden bu zulümlere karşı ses yükselmemektedir. Güney Türkistan Türklük bilinci oldukça yüksek bir coğrafyadır. Soydaşlarımız Faşist Afgan Hükümetinin, Taliban’ın, Peştunların insafına asla terk edilmemelidir.

Yarın geç olmadan;
#GüneyTürkistanSoykırımınıDurdurun

TÜRKLÜK BİLİMCİ (TÜRKOLOG)
DİLEK YILMAZ

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.