DOLAR 9,61531.08%
EURO 11,23671.02%
ALTIN 553,381,55
BITCOIN 583987-2,58%
İstanbul
18°

AÇIK

05:51

İMSAK'A KALAN SÜRE

İbrahimleri Anıyorum…..

ABONE OL
10 Nisan 2020 10:42
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TOKAT’TA İBRAHİMLER VARDI

 

Daha 17 yaşlarımda Meslek lisesini yeni bitirmiş üniversite sınavlarını kazanamamış iş arayan bir genç idim. Rahmetli annem bir gün bana dedi ki karşımızda kitap kırtasiye işi ile iştigal eden İbrahim bey seninle görüşmek istiyor yanına bir uğra dedi. Bende hayırdır niye görüşecek benimle dediğimde iş arıyorsun ya ben ona söyledim dedi. İşte İbrahimlerle tanışmam böyle başladı. 1982 yıllarında Tokatta Ümran kitapevinde dört İbrahim ile  tanışma fırsatım oldu. İbrahim KUMAŞ, İbrahim ÖZYURT, İbrahim SAYAR ve İbrahim GÖKÇE.Ve uzun yıllarda onlarla beraber bir aile gibi olduk. Benim Yeniden Milli Mücadeleciyi tanımam , Islahatçı Demokrasi Partili ve bugün Millet Partili olmamda bu İbrahimlerin her birinin ayrı bir emeği var.

 

Allah selamet versin bugün hayatta olan İbrahim KUMAŞ ve İbrahim SAYAR Allah onlara sağlıklı huzurlu ömürler versin. İbrahim ÖZYURT ve İbrahim GÖKÇE ağabeyler ebedi aleme göç ettiler. Allah onlara rahmet, mekanlarını Cennet eylesin. Ümran Kitap Kitapevinde işe başlamam da tam okulların açılmasına yakın bir dönemdi. Öyle güzel anılar öyle güzel çalışmalar var ki anlatmak ile bitmez kitap olacak kadar da değerli anılar. Bir defasında Millet Partisi Genel başkanı Bilge Lider Ağabeyimiz sayın Aykut EDİBALİ Tokat’ta bir programa katılımındaki özel sohbetlerden  birin de şöyle demişti. Allah bizlere İbrahim bolluğu vermiş, inşallah bu İbrahim’lerle beraber çok güzel günlere  birlikte yürüyeceğiz.. 1993 yıllarında da bir sohbetinde yine o zaman Tokat Milletvekili olan İbrahim KUMAŞ içinde o benim Halil İbrahim’im beni hiçbir yerde yalnız bırakmıyor diye taltifde bulunmuş ona verdiği değeri de bu sözlerle beyan etmişti.

 

Ama Ben bugün sizlere yaşayan İbrahim’lerden  ebedi hayata göç eden iki İbrahim’den söz edeceğim.

Her iki İbrahim de (İbrahim GÖKÇE-İbrahim ÖZTURT) davalarına o kadar bağlı idilerdi ki davaları onların yaşam tarzı olmuştu. Tokat’ta Yeniden Milli Mücadele hareketinin temellerini atan fidanları dikip büyütüp oların fikri ve siyasi alt yapılarını o engin birikimleri ile sulayan ilim adamaları idiler. İbrahim GÖKÇE abimiz Niksar’da ikamet etmesine rağmen ne zaman nerede bir program olsa davet edildiğinde gece demez gündüz demez yollara düşer  arkadaşları ile birlikte kültür çalışmalarında bulunur, onları engin tecrübeleri ile aydınlatırdı. Yine hakeza İbrahim ÖZYURT ağabeyimiz 1980 sonrası Milli Eğitim Bakanlığında ki öğretmenlik görevinden istifa etmiş teşkilat çalışmalarında katkı sağlamış zor ve çileli bir hayatı kendine seçmişti. Tokatta başlayan Dersanecilik hayatı bir süre sonra Sivas’ta devam etmiş orada da çalışmaları ile insan yetiştirmeye devam etmişti.

Bu iki değerli ağabeyimin ortak bir özellikleri var ki ikisinin de 2  kız ikisi erkek olmak 4 dört çocuğu vardı ve bu çocuklarını da öyle  güzel yetiştirmişler ki hepsi bugün bu davanın bir neferi olarak babalarının yolunda hizmetlerine devam ediyorlar.

Bazı arkadaşlarımızdan dinlediğimiz anılar çok ama Mustafa YILMAZ beyin bir anısını anlatarak her iki ağabeyimizi anmak çok daha anlamlı olacağı kanaatindeyim.

 

DHKPC terörünün olduğu bir kış. Sohbetten sonra İbrahim Gökçe abiyi yalnız göndermek istemiyorlar.Musa pınarına kadar götürüyorlar. Sohbet arabada devam ediyor. Sabah ezanı okunuyor. Bir evden pencere açılıyor birisi arabalari görüyor. Hemen pencere kapanıyor. Az sonra devriye gezen askeri araçlar bizimkiler in etrafını sarıyor. Araclardan inen askerler silahlarını çekerek herkesi 2 arabadan da dışarı çıkarıyorlar. Sorguluyorlar. Bu durumun çok güvenliksiz bir durum olduğunu aşırı bir cesaret gösteriyorsunuz diyorlar. Askeri araçlardan biri Gökçe abilere eşlik ederek Niksara, birisi de Mustafa abileri Tokat’a götürüyor.

 

Tarih 16 Nisan 2014 gece saat 3 civarları telefonum çalıyor. Karşıda ki kişi Seyfettin ÖZYURT babalarının vefat ettiği haberini bana büyük bir hüzünle ulaştırıyor. O an ne kadar  üzüldüğümü ne kadar ağladığımı hatırlamıyorum. Ve ilk otobüs ile gece Tokat yoluna çıkıyorum. Öğle namazında 600 evler camiinde bütün dostlar toplanmış İbrahim ÖZYURT ağabeyimize son görevimizi yerine getirmek için bekliyoruz. Nihayet öğle namazı ve Cenaze namazından sonra Niksar Kiracı köyünde ebedi istirahatkahına götürüp toprağa veriyoruz.

Rahmetli İbrahim ÖZYURT ağabey davasına öyle bağlı biri idi ki 2014 mahalli seçimlerinde 1 oy 1 oydur diyerek hasta halinde iken gitmemesi için o kadar ısrar edilmesine rağmen Ankara’dan Tokat’a gelerek oyunu da kullanmıştı. Bu anımı ben asla unutamıyorum. Onu en son Ankara’da ziyaret etmiş ve helalleşmiştik.

 

Aradan bir yıl geçmişti ki 10 Nisan 2018 günü de İbrahim GÖKÇE Abimizinde vefat haberini almıştım. İbrahim ağabeyin Annesi de aynı gün birlikte vefat etmişti. 12 Nisan sabahı Morgtan  her iki cenazeyi  teslim alınıp Reşadiye ilçesinde Bozçalı Kasabasında aile mezarlığına  birlikte yan yana  defnedildiler.Ancak bu ağabeyimin cenazesine sağlık durumum el vermediği için katılamamış olmaktan büyük üzüntü duymuştum. İbrahim GÖKÇE ağabey vefatından birkaç ay önce Samsun’a gelmiş misafirim olmuş birlikte gece yarılarına kadar sohbet etmiş  Samsun’u gezmiştik. Sohbetlerinden büyük feyz aldık, bizlere her zaman hayrı tavsiye etmiş, dava adamlarının sorumluluklarını anlatmış ve davaya sadık olunmasını vasiyet etmişti. Allah ondan razı olsun.

Her iki İbrahim ağabeylerimizin vefatı hem bizler hem de teşkilatımız adına büyük kayıptı.

Allah her iki ağabeyime de rahmet eylesin, Mekanları Cennet olsun.

Hayatta olan tüm İbrahimlere de Allah sağlıklı hayırlı ömürler nasip eylesin. Amin.

Not: Ekteki fotoğraf Rahmetli İbrahim ÖZYURT beyin Cenaze merasimi sonra çekilmişti.

buy office 2019 home and business

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.