DOLAR 9,55410.53%
EURO 11,12470.36%
ALTIN 548,730,66
BITCOIN 5998320,25%
İstanbul
16°

AÇIK

12:54

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

ISLAHATÇI DEMOKRASÎ PARTÍSÍ’NÍN MÍSYONU

ABONE OL
22 Eylül 2019 20:41
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ISLAHATÇI DEMOKRASÎ PARTÍSÍ’NÍN MÍSYONU

Islahatçı Demokrasi Partisi Türk siyasetine istikamet vermek için kurulan bir partidir. Bir başka ifadeyle Türk siyasetine eskortluk yapan bir partidir. Islahatçı Demokrasi Partisi İktidara gitmek için kurulan bir parti değildir.

Soğuk savaş döneminde genelde liberal ve sol partilerin iktidar yolu açıktı.1989 sonrası değişen dünya konjonktürü doğrultusunda yani Berlin Duvarı’nın yıkılması ile birlikte yerli, milli ve dini düşünceler önündeki engeller kalktı. Fakat dini ve milli partilerin iktidara giden yolu kapalıydı. Bir kısım siyasal partiler Atatürk, laiklik, demokrasi ve cumhuriyetle problemliydi. Dinden referans aldıklarını söyleyen partiler kadınları sosyal ve siyasi faaliyetlerin dışında tutuyorlardı.

İşte tam bu noktada kurulan Islahatçı Demokrasi Partisi dinden referans aldıklarını söyleyen partilere ciddi anlamda rehberlik yaptı. Dindar kesimin Atatürk, laiklik Cumhuriyet ve demokrasi ile barışmasını sağladı. Islahatçı Demokrasi Partisi milliyetçiliği ırkçı temellerden uzaklaştırarak bu kavrama insani ve milli bir öz kazandırdı.

Islahatçı Demokrasi Partisi Bilge Erol ve benzeri bazı bayanlarì transfer edince diğer partiler için yol gösterici bir örnek oldu. Örneğin Refah Partisi bu uygulamadan cesaret alarak Nazlı Ilıcak ve benzeri bayanları saflarına çekerek bayanların sosyal, siyasal ve kültürel faaliyetlere katılmalarını sağladı.

O zamana kadar solcuların Atatürk’ü putlaştırmalarına karşılık dindar kesim de onu din düşmanı olarak anlatıyorlardı. Laiklik, demokrasi ve cumhuriyet sistemini tağuti bir düzen olarak propagandasını yapmaya çalışıyorlardı. Rahmetli Erbakan daha sonra yaptığı bir açıklama ile Atatürk sağ olsaydı Refah Partisine gidebileceğini söylemişti.

İşte bu durum yerli ve milli partilerin iktidara gitmesini ciddi olarak engelliyordu. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin darbe bildirilerinde dindar kesim sürekli tehlike gösteriliyordu. Özellikle Dindar kesim ordu ile yukarıda anlatılan düşüncelerinden dolayı ciddi problemler yaşıyordu.

Íşte Islahatçı Demokrasi Partisi bir dozer gibi dindar, yerli ve milli düşünen kesimin önünde duran kayaları devirerek bu kesimin iktidara gitmesini sağladı. Bu bakımdan dolayı Islahatçı Demokrasi Partisi’ne bütün siyasi partilerin minnet borçları vardır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.