DOLAR 9,26200.91%
EURO 10,79210.69%
ALTIN 525,89-0,78
BITCOIN 5681680,45%
İstanbul
13°

PARÇALI BULUTLU

18:28

AKŞAM'A KALAN SÜRE

KUR’AN’IN İSTEDİĞİ VE SİYASİ MÜRİDLER

ABONE OL
14 Ocak 2020 11:45
0

BEĞENDİM

ABONE OL

KUR’AN’IN İSTEDİĞİ VE SİYASİ MÜRİDLER

Nurettin Dursun

Siyasi müritlerin garip bir psikolojisi var. Bu insanlar gençlik yıllarından itibaren Allah, vatan, millet, bayrak diyerek geldiler. Bunlar idealist insanlardır. Fakat bunlar peşine gittikleri insanları sorgulamadan giderler. Körü körüne teslim olurlar. Eleştiriyi bir şeyin doğruluğunu yanlışlığını arayıp bulma bağlamında bir iş olarak kabul etmezler. Eleştiri bu kesim için fitne çıkarmak ve karşı tarafın değirmenine su taşımak olarak anlaşılır.

Bizim dinimiz devlet ve toplum düzeni için bir şablon getirmez. Bizim dinimiz devlet ve toplum düzeninin temel esaslarını ihtiva eden prensipler ortaya koyar. Bunların başında adalet, emaneti ehline vermek, işleri istişare ile yapmak, biat etmek ve maslahat olmak üzere bir elin parmaklarını geçmeyen temel prensiplerdir.

Şimdi Allah için soralım:

1- Ülke ve belediye yönetimlerinde adalet var mıdır?
2- Emanet ehline veriliyor mu?
3- İşler istişare ile yapılıyor mu?
4- Devlet yönetiminin meşruiyetini ortaya koyan birtın gerekleri yerine getiriliyor mu?
5- Maslahat, toplumun yararına olan işlerin yapılmasını sağlamak, toplumun zararına olan işlerin yapılmasını engellemektir.

Bu sorulara gönül rahatlığı ile evet demek mümkün değildir. Hiçbir parti bu prensiplerin gereğini yerine getirmemektedir. Adalet terk edilerek kenara atılmıştır. Emanet ehline değil partililere ve en yakınlara verilmektedir. İşler istişare ile yapılmamaktadır. Biatın bir başka ifadesi olan yani yönetimin meşruiyetini tayin eden seçimler tam bir komedidir. Terör örgütünden beslenen partiye hazine yardımı yapılırken seçime giren birçok partiye hazine yardımı yapılmamaktadır. Barajlar ise çok daha farklı bir komedidir. Millet iradesinin oyları çöpe atılmaktadır. Maslahata gelince bu da ayrı bir faciadır. Dinimizin yasakladığı faiz, zina, kumar almış başını gidiyor. Hiçbir partiden ses yok, aksine seyirci kalıyorlar.

Siyasi müritler ise oy verdikleri siyasi partileri sorgulayarak hesap sormak yerine, oy verdikleri siyasi partilerin sorumluluklarını görmezden gelerek kılıf uydurmaya, mazeret üretmeye çalışırlar. Örneğin bunlar bu rezillekri kaldırmak isterler. Ama derin devlet bunlara engel olmak istermiş. Evet darbe dönemlerinde siyasal partilerin ülke yönetiminde pek ağırlıkları yoktu. Ülkemizde artık sivil halk, 15 Temmuz’dan itibaren iradesini ortaya koyarak darbe dönemlerine son vermiştir. Halk artık darbelere geçit vermiyor. Dolayısıyla bu tip savunmaların hiçbir meşru dayanağı kalmamıştır.

Tekrar ifade edersek siyasi müritlere bir şey anlatmak mümkün değildir. Bunların beyni deyim yerindeyse uyuşturucu içen insanların beyninden hiçbir farkı yoktur. Farklı bir şey düşünmeye, sorgulamaya, hesap sormaya bunların beyni müsait değildir.

Bütün bunlardan daha acı olan çok önemli bir başka gerçek vardır. O da şudur: Bu kesim yani siyasi müritler, kendi parti ve liderlerini din, vatan, millet ve bayrak gibi kavramların üstünde tutmuş olmalarıdır. İşte burası son derece tehlikelidir. Bu noktada bize düşen görev; Siyasi müritlerin taşlaşan beyinlerini uyandırmaktır. Allah bizlere yardım etsin.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.