DOLAR 9,63421.38%
EURO 11,22781.28%
ALTIN 554,931,80
BITCOIN 6108390,99%
İstanbul
17°

AÇIK

12:54

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

KUR’AN’LA HZ. PEYGAMBERİ AYIRMAK VE MÜSLÜMANLARI BİRBİRİNE DÜŞÜRMEK ANCAK FİTNELERİN İŞİDİR

ABONE OL
9 Kasım 2019 18:21
0

BEĞENDİM

ABONE OL

KUR’AN’LA HZ. PEYGAMBERİ AYIRMAK VE MÜSLÜMANLARI BİRBİRİNE DÜŞÜRMEK ANCAK FİTNELERİN İŞİDİR

Nurettin Dursun

Son yıllarda anlamsız bir tartışma almış başını gidiyor. Müslümanları Kur’an’cılar ve hadisçiler olmak üzere ikiye ayırmışlar ve kıyasıya bir mücadelenin içerisine sürüklemişlerdir. Bu mücadele anlamsız bir mücadeledir.

Hz. Peygamber Allah’ın gönderdiği son Peygamberdir. Hz Peygamber Allah’ın insanlığa gönderdiği son kitap Kur’an-ı Kerim’i insanlara tebliğ etmiştir. Kur’an-ı Kerim’in patik uygulayıcısı son Peygamber Hazreti Muhammed’dir.

Kur’an-ı Kerim Allah’ın koruması altındadır. Kur’an-ı Kerim’i değiştirmeye kimsenin gücü yetmez, yetmeyecektir. Kur’an-ı Kerim, değişik kereler Kur’an peygamberin uydurmasıdır diyenlere meydan okumuştur. Bu saçma ve temelsiz iddialarda bulunanlara eğer söyledikleriniz doğru ise siz de bir sure getirin, 10 sure getirin çağrısı yapılmış fakat ne hikmetse buna güçleri yetmemiştir. İşte bu durum Kur’an’ın Allah kelamı olduğunu açıkça gösteriyor.

Fakat aynı şeyi hadisler için söylemek mümkün değildir. Hadisler Allah’ın koruması altında değildir. Hadislere her zaman insan sözünün karışması mümkündür. Burada takip edilecek yöntem şudur: Hadis olduğu söylenen sözler Kur’an’a uygunsa doğrudur, Kur’an’a uygun değilse yanlıştır. Zaten Hazreti Peygamber Kur’an’a ters hiçbir şey söylemez. Burada yapılması gereken şey, İslam alimlerinin yapacağı bir ayıklama çalışmasıdır. Bu sıradan insanların işi değildir. Bu noktada Diyanet İşleri Başkanlığı’na büyük görevler düşmektedir. Yani bu iş İslam alimlerinin işidir.

O halde Müslümanları anlamsız bir tartışmanın içerisine çekmek ve kutuplaşmaya sürüklemek son derece yanlıştır. Peygamberle Kur’an’ı ayırmak hiç bir Müslümana yakışmaz. Hazreti Peygamber’in gerçekten söylediği söz bizim baş tacımızdır. Ancak Kur’an’a ters düşen ve hadis diye nitelendirilen sözleri kabul etmemiz de mümkün değildir. Çünkü Peygamber’imiz Kur’an’a ters düşecek bir söz söylemez, söyleyemez. Allah Kuranı Kerim’de böyle bir şey yapılması durumunda Hz Peygamber’in şah damarının koparılacağı ikazını yapmıştır.

Bu ölçüler içerisinde Kur’an’a ve Hazreti Peygamber’e değer veren ve bu doğrultuda hayatını düzenleyen Müslümanlara selam olsun.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.