DOLAR 9,61531.08%
EURO 11,23671.02%
ALTIN 553,381,55
BITCOIN 581992-2,74%
İstanbul
18°

AÇIK

05:51

İMSAK'A KALAN SÜRE

MEZHEPLER, HAYATIN MEYDANA GETİRDİĞİ PROBLEMLERE ÇÖZÜM GETİRMEK ÜZERE DOĞMUŞLARDIR

ABONE OL
6 Ekim 2020 09:09
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MEZHEPLER, HAYATIN MEYDANA GEİTİRDİĞİ PROBLEMLERE ÇÖZÜM GETİRMEK ÜZERE DOĞMUŞLARDIR

Nurettin Dursun

Hazreti peygamberden sonra Hicri 3 ve 4. asırda mezhepler doğmaya başladı. Ehli sünnet çerçevesi içinde ameli mezhepler olarak isimlendirilen Hanefilik, şafiilik, Malikilik ve Hanbelilik bahsedilen dönemlerde doğmuştu. Bunların yanında başka mezheplerin isimlerinden de bahsedilebilir. Ama mensupları kalmadığı için Müslüman toplumlarda isimleri bilinmemektedir. Ímamı Sevri ve imamı Evzai bunlardan bazılarıdır. Her mezhep imamı İslam kendi kanaatine göre yorumladı. Yaşadıkları dönem içerisinde günün şartlarına göre İslam’ı yorumladıkları ve değişen hayatın meydana getirdiği problemlere çözüm getirmeye çalıştıkları için onlara minnet ve şükran borçluyuz. Günümüzdeki alimler bu verimli ve başarılı çalışmaları maalesef sürdüremediler. Íslam alimleri Müslümanların yaşadıkları problemleri çözüme kavuşturmak için 10 asır öncesine giderek çareler aramaya ve çözümler bulmaya çalışmışlardır.

Mezheplerin doğuşu, sayılarının artması ve gelişmesi çok faydalı olmuştur. Çünkü mezhepler düşünce zenginliği ve düşünce hürriyetinin gelişmişliğinin bir göstergesi olarak kabul edilir. Bir medeniyetin gelişmesinin temelinde düşünce üretmek kadar düşünceyi ifade etme ve yayma hürriyeti de o kadar önem arz etmektedir.

Kur’an 15 asra yakın bir zaman öncesi gelmiş olmasına rağmen Kur’an’da herhangi bir bozulma yaşanmamıştır. Allah’ın gönderdiği şekli ile korunmuştur. İslam dünyasında ve dünyanın her tarafında Kur’an herhangi bir bozulmaya uğramadan aslını koruyarak varlığını devam ettirmektedir. Ama hadisler zamanın ve şartların değişmesi ile birlikte değişmesi gereken içtihatlar, örf ve adetler için bunu söylemek mümkün değildir. Zaman zaman İslam alimleri sahih olmayan hadislere ve Kur’an’a uygun olmayan yorum, örf ve adetlere dikkat çekerler. İslam’ın özü Kur’an ve Hazreti peygamberin sahih sünnetidir. Hiçbir şey Kur’an’a, Hz Peygamberin sahih sünnetine ve hayatın dinamik yapısına ters düşmemelidir. İslam bilginlerine Kur’an’a ters düşen yorumları düzeltme konusunda büyük görevler düşmektedir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.