DOLAR 9,51030.03%
EURO 11,0678-0.17%
ALTIN 545,730,11
BITCOIN 600334-0,70%
İstanbul
16°

AÇIK

12:54

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

NELER OLUYOR DÜNYA DA

ABONE OL
6 Temmuz 2019 22:09
0

BEĞENDİM

ABONE OL

NELER OLUYOR DÜNYA DA
Neler olmuyor ki?
Bin bir türlü sorun, sıkıntı, savaş, ihtiras ve muhterislerin açık ve gizli hesapları ve dahi bir sürü hengâme seyrü sefer ederken Dünya da, bütün bu sorunların en büyükleri ve kahir ekseriyeti Türkiye sınırlarının etrafında cereyan etmektedir.
Dünya’nın borç miktarı, son on yılda yaklaşık yüz milyar dolara tırmanırken, toplam borç miktarı ise iki yüz elli trilyon dolara merdiven dayamış durumda. Oysa Dünyanın ürettiği toplam hâsıla doksan trilyon dolar iken, mevcut borcun kime olduğu, yani Dünyadan bu denli alacağı olanların kimler olduğu ise belirli değildir.
Birkaç gizli el, Dünya üzerinde aşağılık ötesi hesaplar yaparken, Dünyanın %10’unun %90’ına ve %90’ının da %10’una pay edildiği bir düzen/sizliğe duyarsız, umarsız, ilgisiz ve bilgisiz kalan milyarların varlığı, birkaç duyarlı ve bilgili tavır takınanları da hükümsüz, anlamsız ve değersiz kılmaktadır.
Dünyanın %90’ına hükmeden bu aşağılık güruh, daha doğmamış çocuğun bile hanesine yetmiş bin dolar borç yazarken, kendi hanesine yazılmış borca ( haraç ) itiraz etmeyenler, doğmamış çocuğun hanesine yazılmış borca itiraz edecek kişilikten zaten yoksundurlar.
Rakamların böylesine büyük makas farkı oluşturmuş olmasına rağmen, doymayan ve doymayacak olan bu güruh, Güney sınırlarımızda terör estirmeye devam etmektedirler.
Bu aşağılık güruh, enerji ve dolayısıyla ekonomik hedeflerine bir de siyasi ve evanjelik hesaplarını katarak tam bir kan gölüne çevirdikleri sınırlarımız ve komşularımızla birlikte ülkemizi tam bir istikrarsızlık ve karanlık bir geleceğin eşiğine hapsetmiş durumdalar.
Elbette bütün bunlar cereyan ederken siyasi erk’in yetersiz ve vizyonsuz tavırları da ekmeklerine yağ sürmüştür. Binlerce yıllık devlet yönetme aklına sahip olan ve bunu da sahada göstermesi gereken iktidar, hayretler içerisinde kaldığımız etkisiz, silik ve ciddiyetten uzak politikalar ile bu karanlık ve aşağılık planlara etkili bir tavır ve siyaset ortaya koyamamaktadır.
Birkaç cılız, etkisiz ve samimiyetten yoksun söylemlerin mevcut ateşi söndürmeyeceği zaten aşikârdır. Son on yıldır yürütülen yanlış dış politika sebebiyle gerek kendi iç sınırlarımız ve gerekse komşu ülkeler ile gerilen ilişkiler, mevcut sorunları daha bir içinden çıkılmaz durumlara çevirmiştir.
Bütün bu etkisiz, samimiyetsiz, ciddiyetsiz ve dolayısıyla yaptırımdan yoksun dış politika, Güney sınırlarımız ve özellikle de Akdeniz kıta sahanlığımız üzerinde daha bir cüretkâr tavır takınmalarına zemin hazırlamıştır.
Bahsettiğimiz cılız ve etkisiz serzenişlerin hiçbir ciddiyetinin olmaması, yaptırım gibi bir niyeti taşımıyor olması, Akdeniz üzerinde at koşturanların daha bir küstah tavır takınıyor olmalarında ki en büyük amildir.
Durum, her geçen gün daha bir girift hale dönüşürken, daha fazla kaybedecek vaktimiz yoktur. Türkiye Cumhuriyeti devletinin daha bir etkin, keskin ve cüretkâr tavır takınması bir zaruret halini almıştır. Zira gerek vakit ve gerekse alanın daralması devam ederken, sonra ki süreçlerde devreye sokulacak her türlü argümanın hiçbir kıymeti harbiyesi olmayacaktır.
Elbette alınacak kararların kendi içerisinde ciddi ve önemli riskleri vardır ve elbette alınması ve uygulanması gerekenlerin bir maliyeti de vardır. Lakin bütün bu riskler ve maliyetin üstlenememesi demek, bir sonra ki safhanın içlere kadar işgalini getireceğini görmemizi ve bu durumun çok daha büyük maliyetler doğuracağını kestirmemize engel değildir.
Önemine binaen bir kez daya yineleyerek diyorum ki, zaman ve saha daralıyor ve nefes alamayacağımız hale doğru evriliyor. Ya şimdi ya da daha sonrası için çok daha büyük vahamet…

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.