DOLAR 9,62861.32%
EURO 11,21171.16%
ALTIN 553,541,54
BITCOIN 6050040,38%
İstanbul
16°

AÇIK

12:54

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

TÜRK MİLLETİNİN VATAN ANLAYIŞI VE VATAN SEVGİSİ

ABONE OL
17 Ekim 2019 22:21
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TÜRK MİLLETİNİN VATAN ANLAYIŞI VE VATAN SEVGİSİ

Türkçe’mizde güzel bir deyim vardır. “Bülbülü altın kafese koymuşlar, ille de vatanım demiş” Demiş de acaba bülbülün vatanı neresidir hiç düşündünüz mü?
Vakti zamanında padişahın birisi merak etmiş. Demiş ki; altın kafesimde beslediğim şu bülbül’ümü salayım bakayım, vatan dediği yer neresi öğreneyim demiş. Sarayının penceresinden salıvermiş. Padişah da peşine düşmüş. Bülbül uça uça bozkırda bir çalıya konmuş, başlamış şakımaya.
Değerli izleyiciler.
Vatan; bozkır da olsa, çöl de olsa ve suların bol olduğu güllük gülistanlık yer de olsa; bir milletin özgürce yaşadığı belirli sınırlara sahip devlet arazisidir. Bütün milletin ortak toprağıdır.
Vatan; “Bir milletin üzerinde yaşadığı, tarihi, gelenekleri ve hatıraları ile bağlanıp sevdiği, uğrunda severek ölmeye razı olduğu toprak parçası”na verilen isimdir. Vatan; evimiz, çadırımız, toprağımız, anamız, yaşanılan yerimiz ve memleketimizdir.
Türk Milleti olarak dört bin yıllık tarihimiz içerisinde canımızla, kanımızla elde ettiğimiz ve koruduğumuz her yeri vatan yaptık. Asırlarca yaşadık. Devletler kurduk. Adaletle yönettik. Uğruna binlerce şehit verdiğimiz bu toprakların bağrında nice fatihler, hükümdarlar, cihangirler yatıyor. İstiklâl şairi Mehmet Akif Ersoy ;
“Bastığın yerleri ”toprak!” diyerek geçme, tanı!
Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı.
Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı:
Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı.” diyor
Bin yıldır Anadolu coğrafyasına Türk’ün mührünü vurarak, kültürümüzle ve medeniyet eserlerimizle donatarak, Nakış nakış süsleyerek vatan yaptık. Adını Türkiye koyduk. Bütün medeniyet eserlerimiz vatanımızın tapu senetleridir. Şair;
“Edirne’de, bayrak, bayrak çalkandım,
Ardahan’da, göğüslere kalkandım,
Erzincan’da, yanardağdım, volkandım.

Selimiye, Dolmabahçe Saraylar,
Bu ülkeye, Türk mührünü basarlar,
Kalelerin, destan destan, yazarlar,

Sevdan ile sarhoş oldum Türkiye’m!
Aklım aldın, bir hoş oldum Türkiye’m!”
dizeleriyle ne güzel anlatıyor.
Geçmişten günümüze bilinen Türk devletlerinde, “vatan kutsaldır.” Türk Milleti hem “istiklâline”, hem de “vatanına” çok bağlıdır.

Büyük Hun İmparatoru Mete Han’ın doğu sınırında ki düşmanı Tunguz hükümdarı Mete Han’ın gücünü ölçmek -belki de savaş nedeni bulmak için- elçi göndererek Mete’den ünlü bir atını isterler. Mete Kurultayı toplar ve devlet büyüklerine sorar. Herkes bu soruya atın verilemeyeceği cevabını kesin olarak bildirir. Ancak, Mete (yine belki de zaman kazanmak için) gelen elçiye atını verip gönderir. Az sonra yine komşu Tunguzların elçisi gelir ve Mete’nin bir cariyesini ister. Mete, devlet erkânının büyük kızgınlığına sebep olmasına rağmen cariyesini de elçiye verip gönderir. Tunguzların elçisi, üçüncü kere gelir, çorak ve küçük bir toprak parçasını ister. Mete yine kurultayı toplar. Devletin ileri gelenlerinden bazıları, bu değersiz toprak parçasının düşmana verilmesinden yana olur. Bunun üzerine Mete Han, gürleyip, şöyle der: “At ve kadın benim malımdır. Onun için verdim. Ancak toprak devletin malıdır. Toprağı hiç kimse başkasına veremez!”

Türklerdeki bu vatan sevgisi, “siyasî bağımsızlık” fikri ile birlikte yürümektedir. Türk, yalnızca hür ve bağımsız yaşayabildiği toprakları “vatan” sayar. Türk kültüründe “vatan”, Türk “tuğlarının” veya “al bayrağın” dalgalandığı yerdir.”

İslâmiyet öncesindeki Türk’ün bu vatan anlayışı ve sevgisi, İslâmiyet sonrasında kurulan Türk devletlerinde de aynen devam etmiştir. Hem Büyük Selçuklu İmparatorluğu hem de Türkiye Selçuklularında devlet adamlarının bilinçli “yer ve yurt tutmak” veya “tehcir ve iskân” siyasetleri sonucunda Anadolu kısa sürede Türk vatanı hâline gelmiştir.

Malazgirt (1071) vatan kuran bir meydan muharebesidir.
Miryokefalon (Düzbel) (1176) vatan koruyan bir meydan muharebesidir.
Bu zaferlerle “Anadolu” artık “Türkiye” yani “Türk vatanı” olmuştur.
Sakarya Meydan Muharebesi de, “vatan kurtaran” bir meydan muharebesidir.

“Vatan sıhhate benzer, değeri kaybedilince anlaşılır.” diyen Süleyman Nazif;
“Dedem koynunda yattıkça benimsin ey güzel toprak,
Neler yapmış bu millet, en yakın tarihe bir sor bak”
Derken, bunu kastetmiyor mu? Peki, bu şartlarda soruyorum. Bu vatan kimin? Orhan Şefik Gökyay;
“Bu vatan toprağın kara bağrında
Sıra dağlar gibi duranlarındır.
Bir tarih boyunca onun uğrunda
Kendini tarihe verenlerindir.”
“Yurt toprağı her şey sana feda olsun. Kutlu olan sensin.” diyen Atatürk doğru söylemiyor mu? “Kılıçla alınan vatan para ile satılmaz.” diyen II. Abdulhamid vatanın haremi ismet olduğunu vurgulamıyor mu? Vatan şairi Bahtiyar Vahapzade;

“Azizim vatan yahşi
Giymeye keten yahşi
Gezmeye gurbet ülke
Ölmeye vatan yahşi”

derken II.Abdülhamit’in sözünü doğrulamıyor mu?

21 yüzyılın ilk çeyreğinde millet düşmanlarının gözü hala vatanımız üzerinde. Millet olarak daima uyanık ve güçlü olmamız gerekir. Atatürk’ün şu veciz sözlerini asla unutmayalım. “Bu vatan tarihte Türktü, Halde Türk’tür ve ebediyen Türk olarak yaşayacaktır.”
Sözlerimi, Arif Nihat Asya’nın bir dizeleriyle bitiriyorum.

“Bizi sen sevgisiz, susuz, havasız;
Ve vatansız bırakma Allah’ım!”
Allah aziz milletimizi ve vatanımızı korusun. Barış Pınarı harekatında kahraman ordumuzu muzaffer kılsın…

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.