DOLAR 9,51000.07%
EURO 11,0717-0.16%
ALTIN 545,760,11
BITCOIN 601940-0,19%
İstanbul
16°

AÇIK

12:54

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

ÜSLUB-U BEYAN, AYNİYLE İNSAN…

ABONE OL
28 Temmuz 2019 17:33
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ÜSLUB-U BEYAN, AYNİYLE İNSAN…

Fahrettin Dağlı

Birkaç gündür Mustafa İslamoğlu’nun bir beyanı üzerinden sosyal medyada fırtına estiriliyor. Bu tartışmayı vesile bilerek bugünümüzün önemli bir insani problemini ifade etmeye çalışayım.

Meseleyi sadece İslamoğlu üzerinden konuşup tartışmak bizi doğru bir sonuca ulaştırmaz ve doğru da değildir. Toplumda bir usul ve üslup problemi yaşanıyor. Ne yazık ki bu durum çok geniş bir kesimi ilgilendiriyor. Bu dönemin en önemli alameti farikası da bu olsa gerek. Ne yazık ki, toplumun haleti ruhiyesi ile birlikte ağzı da bozulmuş. Konuşmanın, yazmanın şehvetine kapılıp dillerine geleni çekinmeksizin ifade ediyor ve yazıyorlar.

Malum o meşhur ifade; “En nâsu alâ dini mülûkihim: “İnsanlar yöneticilerinin dini üzeredir”, başka bir deyişle “halk padişahın dinindendir”. Yani, iktidarın yaslandığı zihniyet … Her gün insanınıza yüksek perdeden bağırıp, çağırıp hat bildirirseniz, hakaret ederseniz bunun alta doğru yansımaları oluyor.

Din alanı ise insanların daha dikkatli, daha itinalı konuşmaları gereken bir alan. Konuya vukufiyetiniz ne olursa olsan ilim adamına düşen sorumluluk, tevazuyu, nezaketi ve nezaheti korumaktır. Ne yazık ki, sadece İslamoğlu değil ve sadece bu örnek de değil; burada isimlerini anmayacağım onlarca ilahiyatçı biliyorum ki, sözlerinde hiç de ölçüye riayet etmiyorlar. Malum, ‘ne konuştuğunuzdan çok muhatabınızın ne anladığı’ önemlidir. Toplumda nasıl bir karşılık bulduğu önemlidir. Toplumsal sorumluluk bunu gerektirir.

Acizane bu vesileyle bir kanaatimi daha paylaşmış olayım;Sahip olunan her nimet sorumluluk gerektirir. İlim nimeti de böyle bir şeydir. Bildiklerinizin şehvetine kapılıp, verenin Allah olduğu gerçeğini ihmal ederseniz Allah’ın yardım ve inayeti üzerinizden kalkar; öyle fahiş yanlışlar, üslupsuzluklar ederseniz ki, bir süre sonra hatırladığınızda yüzünüz kızarır. İşte bu tür durumlarda hemen kendinize gelip Rabbinizden af ve mağfiret dilerseniz kendinizi yeniden tashih etme imkanı bulabilirsiniz. Yok, aynı anlayış üzerinde inatla devam ederseniz bir gün görürsünüz ki, sizden ilmin usaresi gitmiş, sadece cürufu kalmıştır. Bu durumdan Allah’a sığınırız.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.