DOLAR 9,60001.01%
EURO 11,17880.83%
ALTIN 550,711,02
BITCOIN 6036460,47%
İstanbul
16°

AÇIK

12:54

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

 WİKİLEAKS BELGELERİNE DE GİDELİM Mİ!? 

ABONE OL
7 Temmuz 2019 14:44
0

BEĞENDİM

ABONE OL

WİKİLEAKS BELGELERİNE DE GİDELİM Mİ!?

Bir dinin referans ve kaynağının çokluğu, o dinin müntesiplerinin fırka sayısını da verecektir. Ne kadar çok kaynak ve referans, o kadar çok algı, yorum, farklılık ve uygulamada ayrışmanın kaçınılmaz sonucunu doğuracaktır. Hele hele de bunlara, ‘’ kaynak ‘’ vurgusu yaparsanız eğer, bu durumda onların raf ömrünü de sınırsız kılmış olacak ve bir başka vahim durumla karşı karşıya bırakmış olacaksınız onca kitleyi. İşin ele avuca sığmaz, tanımlanması mümkün olmayan bir başka elim durumu ise, algı ve yorumların farklılığının rahmet olarak inanılmasıdır. Bu inanç dolayısıyla, bunca farklı yorum ve hükümsel ifadelerin teste tabi tutulmaması, üzerinde akıl yürütülmemesi gibi bir başka kutsiyeti meydana getirmektedir. Ve tabi bunca kutsiyet(!) ifade eden kaynaklar dolayısıyla, gerek dokunulmaz, eleştirilmez insanların sayısı artmakta ve gerekse de birden fazla kutsal metinlerimiz, kitaplarımız oluşmaktadır. Tüm bunların sonucunca herkesin kendine göre camiası, cemaati, hocası, âlimi ve uleması ortalığı istila etmekte ve kısır döngüye sokmaktadır bütün kitleyi.

Wikileaks belgelerine de gidelim mi?

Ya falan, seni falan yere vali tayin edeceğim. Bir dini konu hakkında ihtilafa düştüğün zaman nereye başvuracaksın?

Kur’an’a

Orada bulamazsan?

Sünnete

Orada bulamazsan?

Falana, falana ve falana…!

Şimdi başlığımıza gelecek olursak, madem ki dinsel bir konuda kaynak serbestliği bu denli geniş ise, o zaman sorunlarımıza wikileaks belgelerinin ne gibi bir günahı olabilir ki!?

Bir dinin okunması, öğrenilmesi ve yaşanılması için birden fazla kaynağı olduğu sürece, Filistin, Arakan, Irak, Suriye trajedisini daha asırlarca yaşayacağımızdan, kimselerin şüphesi olmasın. Zira unutmamalıyız ki, bu saydığım İslam (!) coğrafyasının bu denli kan revan içerisinde kalışının en büyük gerekçesi, haçlı ve emperyalist mantığın hegemonyası değil, kullanışa müsait, birbiri ile algı ve yorum olarak birbirleri ile uzak kalmış kitlelerin varlığından kaynaklanmaktadır. Bu farklar, ‘’ mezhep’’ gibi masum bir isimle bizlere yutturulmuş, olaya bir de farklılık rahmettir yalanı ile soslandırılarak, mevcut rezil halimize zemin hazırlanmıştır. Algı, yorum ve yaşamda ki bu denli makas farkında, nasıl bir rahmet, nasıl br hikmet olabilirdi? Bu denli birbiri ile uzak, bu denli bir biri ile ihtilaflı Müslüman kardeşler (!) nasıl yan yana gelecek, nasıl birbirleri ile hemhal olacak ve nasıl bir derdi ortak dert edineceklerdi!?

Algı, yorum, yaşam ve ayrışma Rahmet midir!?

Bunca açıklama ve bunca tespitler ve başımıza gelen sonuçlar sonrası, hala bu sözlere bir rahmet gibi bakmaya devam edecek, hala bu yalanları, güzide peygambere isnad etmeye devam edeceksek, timsah gözyaşları dökmenin kimseye faydası olmayacaktır.

kutsallarımızı, kutsal anlayışımızı, dokunulmaz sandıklarımızı masaya yatırma, sorgulama, analiz etme ve saptanmış yanlışlarımızdan bir an evvel kurtulma vakti gelmedi mi? Sorunlarımıza Kur’an merkezli bakma, çözümleri bu eksiksiz kitap üzerinden çözmeye dönüş vaktimiz gelmedi mi? Ayrışmanın, bölüşmenin, farklılaşmanın, ötekileştirmenin tek çözüm ve çaresinin tek ve asil kaynağının Kur’an olduğu gerçeğini iliklerimize kadar içselleştirme vakti gelmedi mi?

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.